Nazal Sinüs Kanseri & Paranazal Sinüs Kanseri

Nazal ve Paranazal sinüs kanserlerinde cerrahi ile birlikte radyasyon tedavisinin kullanılması halen en iyi tedavi şeklidir.

Nazal ve Paranazal sinüs kanserlerinde ahşap işçiliğine ilaveten, özellikle sigara içimi başta olmak üzere, nazal ve paranazal sinüs kanserlerine yatkınlık oluşturan birçok risk faktörü tanımlanmıştır.

Küçük yuvarlak hücreli nazal ve paranazal sinüs kanserlerinin ayırıcı tanısındaki ilerleme, esthesioneuroblastoma tanısının daha doğru bir şekilde konulmasına olanak sağlamıştır. Son zamanlarda sağlanan gelişmelere rağmen, etmoid ve nazal kavite için kullanılan T evrelemesinin yenilenmesi gerekmektedir.

 

Sinüs kanserlerinde cerrahi ile birlikte radyasyon tedavisinin kullanılması halen en iyi tedavi şeklidir.

Sinüs Kanserleri tedavi şekilleri;

  • yoğunluğu ayarlanmış radyoterapi (intensity-modulated radiotherapy) gibi yüksek hassasiyetli radyoterapi teknikleri (high-precision radiotherapy techniques)
  • proton ışınımlı radyoterapi (proton-beam radiotherapy) yer almaktadır.

Esthesioneuroblastoma’da kemoterapinin olasılıkla yeri yoktur. Her ne kadar, kemoterapi, agressif neoplaziler için önemli ise de, kemoterapinin nazal ve paranazal sinüsler için kullanımını genelleştirmek, yeni ilaçların uygulanması ve geliştirilmesini beklemektedir.

Rekürrenslerin çoğu lokal olduğundan, bu ilaçlar lokal olarak uygulanabilmelidir.

Daha iyi önleme ve endoskopik rezeksiyon, yüksek hassasiyetli radyoterapi ve yeni kemoterapötik ajanlar gibi daha selektif tedaviler ile nazal ve paranazal sinüs kanserlerinin tedavisinde ilerleme elde edilebilir.

İletişim

esassolak@hotmail.com

İletişim Formu

Hastane

Telefon: 0232 390 39 25
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi - Radyasyon Onkolojisi, Ana Bilim Dalı

35100 Bornova - İzmir

Muayenehane

Telefon: 0232 373 79 73

Ankara Cad. No: 243 K:4 D:8 35100 Bornova - İzmir

(Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Karşısı, EGERAD üstü)